Після молдавських поміщиків Врємєвих настала черга столичних поміщиків. Це були Козлянінови – давній російський дворянський рід. При них Волохівка стала центром волості .
Кількість жителів була найбільшою за весь період існування населеного пункту.
Григорій Федорович Козлянінов народився в 1789(1793) році.
Дата вступу на військову службу невідома, вихований в Першому кадетському корпусі, звідки було звільнено прапорщиком у 1812 році.
Брав участь у війнах з французами 1812-1814 роках і турками 1828 року (при осаді Варни) в якості артилерійського офіцера.
В кампанії 1830 року полковник Козлянінов командував артилерією в загонах генерала Бістрома і генерала Полешко, брав участь у штурмі Варшави
Командир лейб-гвардії 1-ї артилерійської бригади з 1.11.1832 по 6.01.1834.
У 1834 році Григорій Федорович Козлянінов був призначений начальником артилерії Кавказського корпусу. З 1837 по 1848 роки брав участь у ряді бойових дій на Кавказі.
Генерал-майор з 25 червня 1833 року, генерал-лейтенант з 1 жовтня 1842 року.
При Козлянінових маєток більшу частину року не бачив господарів. Було назначено управляючого. Григорій Федорович Козлянінов велику увагу приділяв Різдвяно-Богородичній церкві,яку він всіляко розбудовував.
Григорій Федорович Козлянінов помер 15 февраля 1851 року. По його просьбі він
був захоронений на території Різдвяно-Богородичної церкви слободи Волохівки Вовчанського повіту. На жаль після приходу більшовиків могила була пограбована,кістки викинуті.
Після смерті генерал –лейтената маєтком управляла його дружина – Ганна Олександрівна Козлянінова,відома ще тим,що в 1865 році побудувала Благовіщенську церкву в слободі Благодатній. При ній в 1869 році в Волохівці 87дворів -308 осіб чоловічої статі і 325 –жіночої. До початку ХХ століття кількість жителів збільшиться майже вдвоє.
Наступним паном став Козлянінов Федір Григорович (1846- після 1916).
Спадковий дворянин, син генерал-лейтенанта Григорія Федоровича Козлянінова (1793-1851). (Герб Козлянінова - див. мал.)
З унтер-офіцерів училища випущений корнетом в лейб-гвардії Кінний полк. У 1867 був підвищений до поручика, в 1870 р в штабс-ротмістра, в 1874 р ротмістром, в 1878 р полковник. У 1879 р був звільнений зі служби за домашніми обставинами. Відомий колекціонер пам'яток військової старовини і зброї. Член Товариства захисту і збереження пам'яток мистецтва і старовини, товариш голови Імператорського Руського військово-історичного товариства (ІРВІО). Мав найкращу бібліотеку з військової історії. 3 квітня 1911 року група членів ІРВІО зробила спеціальну екскурсію для перегляду колекцій приватного Кінногвардійського музею, створеного Козляніновим.
У 1910-х рр. Козлянінов був членом масонського гуртка.
У шлюбі з Єлизаветою Володимирівною, уродженої Десятовою (? -1929, Париж), мав синів Володимира (1881-1959, Париж) і Бориса (1890- 1974) та дочку Тетяну,які кожне літо були в Волохівці. Будується панський дім. Благо –є свій цегельний завод. В Різдвяно- Богородичній церкві встановлено новий іконостас за проектом відомого архітектора – Олександра Івановича фон Гагена( https://wolochivka.at.ua/publ/) В церкві в 1903 році 2438 прихожан ,36 десятин землі .Священник Яков Власовський,псаломщик – Антоній Стефановський,церковний староста Ігнатій Богачьов. Закладено панський сад. Біля річки Вовчі посаджено великі дерева : клени, липи, ясени, дуби, пірамідальні тополі. Кущі: бересклет,жовта акація,багато видів бузку. Висаджено з лісу весняні квітучі рослини. Перед садом – плодовий сад з яблунь,груш,вишень,слив,смородини,дуже велика ділянка полуниць. Весь сад сплановано,є доріжки,бесідки. Зроблено штучний ставок,в якому вода періодично змінюється. Він обкладений бетонними плитами. По його берегам висаджено троянди,гладіолуси,багаторічні квіти. Приглядають за садом декілька садівників. Пани з дітьми та гостями гуляють не тільки пішки,а інколи і верхи на чистопородних конях,які є в господарстві.
В холодну пору Федір Григорович Козлянінов живе в Санкт-Петербурзі по вулиці Олексіївській 12. Нині особняк Ф. Г. Козлянінова розташований на вулиці Писарєва будинок 12 є пам'яткою архітектури. Побудований в 1891 році, архітектор Фон Гоген Олександр Іванович, в 1900 року будівлю розширено архітектором Шретером Віктором Олександровичем. Являє собою споруду в класичному стилі, з елементами бароко і незвичайною обробкою.
В особняку було шведське консульство, райком комсомолу, дитячий будинок, а в період військових дій дитячий будинок № 54 На сьогоднішній день в ньому розташувалася ГОУ для дітей-сиріт, які залишилися без батьків. Поряд розташовані ще 2 будинки,які належали Козляніновим і збереглися до нашого часу.
Старший син Володимир Федорович також займався колекціонуванням пам'яток військової старовини. Закінчив Пажеський корпус, з 1900 р служив в лейб-гвардії Кінному полку. З 1913 р флігель-ад'ютант. У чині полковника брав участь у Першій світовій війні, був поранений.
У 1918 р В.Ф. Козлянінов брав участь в роботі Петроградської художньо-історичної комісії в якості мистецтвознавства, з 1919 р жив в еміграції. У своїй паризькій квартирі організував музей Кінної гвардії імені великого князя Дмитрія Павловича, основу якого склали предмети, вивезені з Петрограда. Брав участь у виданні журналу "Часовой". У 1931 р випустив в Парижі «Юбилейную памятку конногвардейца. 1730-1930. 1700-1931» . Книга була надрукована тиражем 500 нумерованих примірників і роздана 26 квітня 1931 році в день святкування ювілею полку всім членам Союзу конногвардійців і чинам Добровольчого ескадрону кінної гвардії. У цьому чудово ілюстрованому виданні В.Ф. Козлянинов зробив спробу простежити історію полкових реліквій, які залишилися в Радянській Росії, навів список воїнів полку. які відзначилися, в більшості своїй загиблих на фронтах громадянської війни.
Відомо, що основну частину музею лейб-гвардії Кінного полку молодший Козлянiнов перед від'їздом з Росії передав в Артилерійский музей.
|